اهمیت و کاربرد فاکتور رسمی فروش در فعالیت های تجاری

تفاوت های مهم چاپ دیجیتال با دیگر روش های چاپ
آگوست 25, 2018
کاغذ کاربن چیست ؟
آگوست 29, 2018
نمایش همه

فاکتور رسمی فروش چیست ؟

فاکتور رسمی فروش یکی از انواع فاکتورها می باشد که اغلب در فروشگاه ها و شرکت ها استفاده می شود . این فاکتور برای خرید مشتری ، توسط فروشنده به عنوان سندی می باشد که در آن تمامی اطلاعات محصولات خریداری شده ، همراه با قیمت و تعداد آن نوشته می شود .

نمونه های فاکتور رسمی فروش و کاربرد آن ها در تجارت

در فعالیت های تجاری شناخت انواع فاکتور رسمی فروش و آشنایی با کاربرد و اهمیت آن ها امری ضروری و مهم می باشد که باید به آن توجه شود . یکی از ابزارهای مهم در همه فعالیت های خرید و فروش که موب اعتماد طرفین مخصوصا در فعالیت های اینترنتی می گردد صدور فاک

تور رسمی فروش می باشد . شناخت انواع فاکتورهای موجود و استفاده و انتخاب مناسب از هرکدام از آن ها باعث ایجاد رضایت متقابل میشود .

چه افرادی موظف به صدور فاکتور رسمی می باشند؟

طبق قانون همه مودیانی که مالیات بر ارزش افزوده جزء فعالیت های آن هاست ، موظف هستند در برای ارائه خدمات و کالاهای خود فاکتور رسمی صادر کنند . صدور صورتحساب ( فاکتور ) هیچ ارتباطی به کوچکی یا بزرگی واحد تجاری ندارد و اینکه هر خریدار می تواند در قبال وجهی که پرداخت می کند از فروشنده درخواست فاکتور رسمی نماید و چنانچه فروشنده از صدور فاکتور امتناع کند ،جریمه خواهد شد . افرادی که کالاهای خود را به صورت کلی عرضه می کنند باید از فاکتورهای چاپ شده برای درج مشخصات خریداران استفاده کنند .

 این فاکتورها شامل موارد زیر می باشند :

  1. مهر و امضا فروشنده و خریدار
  2. اطلاعات فروشنده و خریدار
  3. تاریخ و شماره سریال فاکتور
  4. جزئیات مورد معامله
  5. شرایط فروش

در فاکتورهای رسمی اطلاعات فروشنده و خریدار و جزئیات مورد معامله به شرح زیر می باشد :

نام شخص حقیقی / حقوقی ، شماره ثبت / شناسه ملی ، شماره اقتصادی ، کد پستی ، آدرس کامل و شماره تلفن .

شرح کالا یا خدمات ، تعداد ، ردیف ، مقدار ، واحد اندازه گیری / مبلغ تخفیف ، مبلغ کل پس از کسر  تخفیف ، مبلغ واحد (ریال) ، مبلغ کل (ریال) ، جمع مبلغ بعلاوه جمع مالیات و عوارض جمع مالیات و عوارض .

انواع فاکتوررسمی فروش

صورتحساب عمومی

فاکتورهای عمومی فروش معمولا بین فروشندگان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و هم چنین ارائه دهندگان خدمات نیز از این فاکتورها استفاده می کنند . اندازه و سایز این فاکتورها می تواند متغیر باشد اما باید اطلاعات مالیات بر ارزش افزوده به طور کامل در آن درج شود . این فاکتور ها به صورت دستی یا یارانه ای صادر می گردد .

صورتحساب ویژه ماشین های فروش

این فاکتورها اغلب توسط فروشگاه های عرضه کالا برای مصرف کنندگان صادر می شود .

برای صدور فاکتورهای رسمی نکات زیر را باید نظر بگیریم :

تعداد برگ فاکتور

به انتخاب خود فرد می تواند دوبرگی یا سه برگی باشد و اندازه سایز کاغذ آن معمولا سایزA4 می باشد.

نوع چاپ شماره سریال فاکتور

مهم ترین قسمت یک فاکتور رسمی ( صورتحساب کالا و خدمات ) نوع چاپ شماره سریال فاکتور است که باید مورد تایید سازمان مالیات و سازمان ارزش افزوده قرار گیرد . برای شماره سریال فاکتور از چاپ افست یا ملخی کمی برجسته وبه رنگ قرمز که به راحتی قابل تشخیص سازمان اموردارایی است و متمایز از چاپ دیجیتالی و دستی می باشد .

نوع کاغذ

می توان از کاغذ کاربن یا کاغذ کاربن لس ( بدون کاربن ، خودکپی ، کاربن دار ) و یا از کاغذ تحریر 60 گرمی جهت تحریر دستی و یا کاغذ تحریر 80 گرمی مورد استفاده برای پرینتر استفاده کرد .

استاندارهای فاکتور رسمی فروش

تاریخ فاکتور فروش یکی از مهم ترین قسمت های یک فاکتور می باشد ، معمولا یک تاریخ در فاکتور درج می شود اما استاندارد فاکتور فروش درج دو تاریخ می باشد . تاریخ اول برای زمان صدور فاکتور و تاریخ دوم زمان تحویل آن به مشتری است .ارائه خدمات و کالا در فاکتور فروش باید واضح بیان شده باشد . درج نام و آدرس بر روی فاکتور فروش امری ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *