تفاوت های مهم چاپ دیجیتال با دیگر روش های چاپ

چاپ افست و کاربرد آن در صنعت چاپ
آگوست 25, 2018
اهمیت و کاربرد فاکتور رسمی فروش در فعالیت های تجاری
آگوست 29, 2018

چاپ دیجیتال چیست ؟

چاپ دیجیتال یکی از روش های جدید چاپ نسبت به روش های چاپ افست است . در این روش تصاویر دیجیتال به محصول چاپی تبدیل می شود . هزینه این نوع چاپ نسبت به سایر روش های چاپی بیشتر است .مهم ترین تفاوت چاپ دیجیتال با روش های دیگر چاپی مثل چاپ افست و .. از پلیت های چاپی استفاده نمی کند . این کار باعث می شود روش چاپ سریع و هزینه های قبل از چاپ کاهش پیدا کند .

دستگاه های چاپ دیجیتال همانند پرینترها به دو دسته لیزری و جوهرافشان تقسیم می شود . روش کار در این نوع از چاپ ها اینگونه است که دستگاه چاپگر دیجیتال به کامپیوتر متصل شده و سیستم تمامی اطلاعات مربوط به چاپ را دستگاه چاپ منتقل کرده و دستگاه چاپ دیجیتال کار خود را آغاز می کند .

کاربرد این نوع چاپ اغلب برای نسخه های کم تیراژ بوده ویکی از روش های پرهزینه چاپ محسوب می شود اما به دلیل تحولی در صنعت چاپ ایجاد کرده است ، روش محبوبی می باشد . یکی دیگر از مزایای استفاده از این چاپ ، صرفه جویی در زمان است که بسیار در این صنعت حایز اهمیت است.

تفاوت های چاپ دیجیتالی با دیگر روش های چاپ

  • چاپ دیجیتال به دلیل حذف (لیتوگرافی) مرحله آماده سازی چاپ از زمان کمتری برخورداراست
  • در این روش به خاطر استفاده نکردن از پلیت درهردورچاپ می توان فایل مختلفی را چاپ کرد
  • در این روش هزینه چاپ برای هر برگه مقداری ثابت در نظر گرفته می شود .
  • در چاپ دیجیتال کمتر از کاغذ و دیگر مواد شیمیایی استفاده می شود .

روش های چاپ دیجیتال  

این روش، یکی از روش های محبوب و پرطرفدار صنعت چاپ محسوب می شود . در این روش ابعاد و نحوه کار از اهمیت خاصی برخوردار است .

چاپ دیجیتالی بر اساس ابعاد

  • چاپ با فرمت بزرگ ، متوسط ، عریض

چاپ دیجیتالی براساس نحوه کار

روش دیجیتالی نوری

روش دیجیتالی نوری یکی از روش های چاپ دیجیتالی است که دارای مرحله چاپ و ظهور بوده . روش کار به این صورت است که مطلب مورد نظر از طریق تابش پرتوی های نوری بر روی کاغذ های حساس به نور چاپ می شود .

روش دیجیتالی تصعید رنگ

یکی از باکیفیت ترین روش های دیجیتالی است . هم چنین از سرعت خوبی برخوردار است . روش کار به این صورت است که بر روی سلفون هایی رنگ مورد استفاده را قرار می دهند و با حرارت پرتوهای مختلف لیزری و .. رنگ از روی این سلفون ها بخار شده و روی سطح مورد نظر چاپ می شود .

روش دیجیتالی لیزری  

سطح چاپ در این روش باید حساس به حرارت باشد . روش چاپ به این صورت است که براثر حرارت پرتوهای لیزری و .. چاپ انجام می شود .

روش دیجیتالی الکتروفتوگرافی  

در این روش از تونر ( جوهر های مایع ) برای چاپ استفاده می شود .

کاربرد های چاپ دیجیتالی

در روش چاپ دیجیتالی به دلیل استفاده نکردن از پلیت و چاپ از طریق کامپیوتر بر روی زمان کمتری برای چاپ استفاده می شود . امکان چاپ در تیراژهای پایین را دارد و از آن برای چاپ در تعداد محدود و کم بسیار کاربرد دارد . این روش از چاپ بسیار با کیفیت و در کمترین زمان ممکن چاپ را انجام می دهد و روشی مقرون بصرفه می باشد .

معایب استفاده از روش چاپ دیجیتال

مقدارهزینه دراین روش از چاپ نسبت به دیگر روش های چاپ مانند افست بسیار گران تر می باشد . در بعضی از موارد در چاپ های دیجیتالی باعث پخش شدن رنگ بر روی سطح کار می شود . در چاپ افست ، کار تمیز و مرتب تر از چاپ های دیجیتال می باشد .

  چاپ دیجیتال صنعتی چیست؟

در این روش چاپ ، پلیت استفاده نمی شود و برای هرچاپ از فایل متفاوتی استفاده می شود. استفاده نکردن از واسطه های چاپی خود باعث کاهش هزینه و وقت در روش چاپ دیجیتالی صنعتی می شود که بسیار مقرون به صرفه تر از سایر روش های چاپی است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *