چاپ فاکتور آنلاین
جولای 31, 2018
گرماژ کاغذ چگونه محاسبه می شود
آگوست 25, 2018
نمایش همه

کاغذ چاپ

امروزه بیش از هزار نوع کاغذ در صنعت چاپ وجود دارد که بنا به کیفیت های متفائت آن در شرایط خاصی استفاده می شوند. هر کدام از انواع کاغذ چاپ در قسمت های مختلفی از صنعت چاپ کاربرد دارند. برای مثال برای چاپ روزنامه از کاغذهای رولی مخصوص استفاده می کنند اما به هیچ عنوان نمی توان از این کاغذ برای چاپ عکس در صنعت عکاسی استفاده کرد. بنابراین هر کدام ازین کاغذها در صنعت چاپ از قانونی استاندارد پیروی می کنند و در نحوه مصرف در صنعت چاپ جایگاهی یکتا و ویژه دارند. با وجود تنوع بسیار زیاد در صنعت چاپ به تصریف موارد معمول آن ها می پردازیم

کاغذ روزنامه

یکی از انواع کاغذ چاپ که بیشترین استفاده را نسبت انواع دیگر کاغذهای چاپ دارند کاغذهای روزنامه هستند. روزنامه هما همانطور که از اسمشان پیداست گزارشی از رویدادههاست که در طول روز باید انتشار و در کاغذهای روزنامه چاپ شوند. پس بنابراین بدیهی ست که بیشترین رکورد چاپ را در بین کاغذهای چاپ دیگر از آن خود کنند. این کاغذها از خمیر چوب و الیاف های بازیافتی تهیه می شوند که از آن ها برای چاپ روزنامه و قبض های آب و برق و یا صورت حساب های ارزان قیمت استفاده می کنند. زمانی که این نوع از کاغذ ها در مقابل نور خورشید قرار بگیرند به دلیل وجود ناخالصی های متفاوت در الیافشان تغییر رنگ می دهند و حالت شکنندگی و پوسیدگی پیدا می کنند.

کاغذهای بدون اسید

این نوع کاغذ چاپ با ph بالاتری نسبت به کاغذهای اسیدی دیگر تولید می شوند و جهت چاپ کتاب و انواع نشریاتی که از ماندگاری بالاتری برخوردار باشند استفاده می شوند. دوام این کاغذها نسبت به کاغذهای اسیدی بیشتر است.

کاغذ های مکانیکی

یکی از انواع کاغذ های روزنامه به شمار می روند با این تفاوت که به سبب وجود درصدی از خمیرهای شمیایی و چوب به مقاومت هر چه بیشتر آن افزوده شده است. جهت بالا بردن کیفیت این نوع کاغذ ها خمیر آن ها را به کمک رنگ های شیمیایی سفید می کنند تا رنگ روشن تری داشته باشند. از این نوع کاغذها برای چاپ کاتالوگ ها مجله ها و یا بروشورهای ارزان قیمت استفاده می کنند. این کاغذها شباهت زیادی به کاغذهای چاپ افست دارند.

کاغذ های شیمیایی

برای ساخت این این کاغذ چاپ از خمیرهای چوبی استفاده می کنند اما برای تولید آن ها  از روش های شیمیایی به جای روش های مکانیکی استفاده می کنند. خمیر شیمیایی استفاده در آن ها معمولا 90 در صد است .ای نو نوع کاغذ چاپ از مقاومت و دوام و استحکام بیشتری برخوردار هستند و به سبب بهره مندی از رنگ و کیفیت نسبتا خوب معمولا به عنوان کاغذ فتوکپی و کاغذ تحریر و یا مجله استفاده می کنند. این نوع از کاغذ ها برای سربرگ های اداری و تحریر بسیار مناسب می باشند.

کاغذ کارتریج

این نوع از کاغذ چاپ از جمله کاغذهای نسبتا سخت است که از خمیر چوب ساخته می شوند. مورد استفاده این نوع کاغذها در چاگ و رسم است.

مقوا

این نوع از کاغذ چاپ معمولا از کاغذی بدون پوشش تهیه می شوند که برای ساخت کارتن جلد کتاب کاتالوگ و ساخت جعبه استفاده می کنند. برای تهیه مقواهای ضخیم تر می توان دو یا چند لایه از آن ها را بر هم لمینت کرد. از مقواهای ضخیم تر برای صحافی مواد بسته  بندی و یا تهیه کتاب برای کودکان نیز استفاده می کنند.

کاغذ گلاسه

یکی از بهترین نوع از انواع کاغذ چاپ محسوب می شوند که دارای سطحی براق و صاف هستند و با استفاده از خاک چینی و مواد معدنی پوشش داده شده اند. سطح کاغذهای گلاسه با استفاده از نوردهای کلیندر پرداخت می شوند. از این کاغذها برای چاپ مجله ها با کیفیت بسیار بالا و کارهای رنگی با کیفیت استفاده می کنند

کاغذ پلاستیکی

این نوع از کاغذ چاپ از مود پلاستیکی و یا لاتکس تهیه می شوند. جنس این کاغذ ها زیبر و خشن بوده و به راحتی قابل شستشو هستند. قیمت این نوع  از کاغذها در مقایسه با کاغذهای دیگر به دلیل کیفیت بالا بیشتر است. از این کاغذها معمولا برای تولید نقشه و محصولات ضد آب استفاده می کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *