معرفی کاغذ کاربن لس و نحوه عملکرد آن

چاپ آنلاین و اهمیت آن
سپتامبر 12, 2018
چاپ ریسوگراف
آشنایی با چاپ ریسوگراف
نوامبر 12, 2018

کاغد کاربن لس چیست؟

در سال های گذشته برای برای کپی گرفتن از هر برگه ای، افراد برای این عمل مجبور بودند، از قرار دادن کاربن در بین برگه ها استفاده کنند اما این روش مطلوب و مناسبی نبود. این کاربن ها سبب ایجاد لکه های جوهر بر روی کاغذ می شدند و علاوه بر این تصویر دقیق هم نداشتند. صرفا تنها سبب ایجاد یک رونوشت اما نه با کیفیت مطلوب می شدند. در این میان کاغذ کاربن لس در سال 1952 توسط لاول و بری گرین اختراع شد. به سبب وجود کاغذ کاربن لس توانستند نسخه های متعددی از یک برگه را ایجاد نمایند که در قیاس با کاربن مضرات زیست محیطی کمتری نیز دارند.

امرزه با پیشرفت تکنولوژی در ارتباطات هنوز هم کاغذ جایگاه ویژه ای را در ایجاد ارتباطات بشری دارد و هنوز هم افراد برای ایجاد ارتباطات و سند ها و برگه ها از کاغذ استفاده می کنند. کاغذها ابزاری هستند که هر نوشته ای را می توانند بر روی خود هک کنند و با توجه به اینکه انوع مختلف آن امروزه در صنعت چاپ استفاده می شود توانست دستی به تکثیر اندیشه بشری بزند. یکی از ابزارهای مورد استفاده در صنعت چاپ کاغذ کاربن لس می باشد که به عنوان یک ابزار کاربردی در ایجاد نسخه های کپی شناخته  می شود.

کاغذ کاربن لس در صنعت چاپ به عنوان کاغذهای ان سی آر (NCR)  نیز شناخته می شوند که توسط شرکت ان سی آر برای اولین بار تولید شده است. تولیدکاغذهای کاربن لس یا همان ان سی آر در سال 1960 میلادی در اروپا آغاز گردید و دو سال بعد یک شرکت ژاپنی قراردادی را امضا کرد و به واسطه گرفتن مجوز به تولید و تکثیر این نوع از کاغذها پرداخت.

کاغذهای کربن لس به جت مزایاییی که به همراه داشت موجب ایجاد یک تحول و رشدی عظیم در عرصه تولید شد به طوری که در سال های بین 1960 تا 1970 میلادی در ایالات متحده امریکا در حدود 16000 تن به فروش رسید. در حال حاضر هم فروش این نوع کاغذها در حد قابل توجهی در حال رشد است.

مزایای کاغذ کاربن لس

کاغذهای کاربن لس که به کاغذ های خودکپی یا همان ان سی آر معروف هستند هیچ نیازی به کربن ندارند و نسخه های دوم و سوم آن ها به راحتی کپی برداری می شوند. به عبارت دیگر می توان گفت که  در اصل همان عمل کاربن را انجام می دهند اما با ابن تفاوت که هیچ نوع کاربنی در آن مشاهده نمی شود.

از دیگر مزایای این نوع کاغذ ها در مقایسه با کاربن این است که در هنگام استفاده از آن ها به هیچ وجه انگشت و یا دستان شما به رنگ آغشته نشده و کثیف نمی شوند. همچنین سطل آشغال شما بیهوده پر نمی شود و مجبور نیستید کاغذهای خود را بیهوده دور بیندازید. بدین ترتیب صرفه جویی بزرگی در مصرف کاغذهایی که صرف تولید کاربن ها می گردند صورت گرفته که در نتیجه آن درختان کمتری برای تولید قطع می گردند.

نحوه کارایی کاغذ کاربن لس

و اما کاغذهای کاربن لس چگونه قادر به تکثیر نسخه های دیگر یک برگ هستند؟ صفحات کاغذهای کاربن لس در اصل به کپسول های میکروسکوپی آغشته شده اند که ترکیب این کپسول ها سبب ایجاد رنگ و در نهایت انعکاس بر روی صفحات زیرین می شود.

نحوه عملکرد این کاغذها بدین صورت است که هر گاه هر نوع فشار مکانیکی ناشی از نوشتن و یا تایپ کردن بر روی این کاغذها وارد می شوند کپسول های رنگی که در بین الیاف این کاغذها تعبیه شده، آزاد شده و با کپسول های صفحه زیر ترکیب شده و سبب ایجاد رنوانعکاس آن  بر روی صفحه دیگر می شوند. هر سطحی از این کاغذ ها از ملیون ها کپسول میکروسکوپی رنگی رنگی پوشیده شده اند. این کپسول های رنگی حاوی روغن مخصوصی هستند و به وسیله کپسول های پلاستیکی دیگری پوشیده شده اند و در هنگام فشار بر روی آن ها شکسته شده و رنگ را انتشار می دهند.

نسخه های کپی از کاغذ های کاربن لسی که تولید می شوند جهت افزایش کاربرد و کارایی هر چه بیشتر آن ها به خصوص جت افزایش سرعت در امور اداری تولید و عرضه می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *