8 نکته برای دریافت به موقع فاکتور توسط مشتری
8 نکته برای دریافت به موقع فاکتور توسط مشتری
فوریه 7, 2020
تهیه فاکتور ساده
چگونه فاکتوری ساده تهیه کرده و سریعتر هزینه خدماتمان را دریافت کنیم؟
آوریل 4, 2020

فاکتور و رسید هر دو ابزار تجاری قابل مذاکره نیستند که در طول یک معامله استفاده می شوند، در حالی که فاکتور سندی است که توسط فروشنده ساخته شده و برای خریدار صادر شده است تا اجازه فروش را صادر کند. این شامل جزئیات کالا می باشد و حاوی نام و نشانی طرفین معامله، قیمت، تخفیف، تاریخ و محل تحویل نیز است.

در مقابل، رسید، یک تأیید رسمی ساده است که کالاها یا خدمات دریافت شده است. توسط فروشنده تهیه شده و به مصرف کننده داده می شود و برای نشان دادن مالکیت کالا مورد استفاده قرار می گیرد. این اصطلاحات به طور گسترده در مجامع تجاری مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا این موارد مربوط به فعالیت های عملیاتی است. بسیاری از آنها معنی و تفاوت بین فاکتور و دریافت را نمی فهمند و در آخر با هم ترکیب می شوند. بنابراین، این مقاله تمام شک و تردیدهای شما را پاک می کند.

مقایسه سریع فاکتور و رسید

 

پارامترفاکتوررسید
معنیسندی تجاری است که از طرف فروشنده به درخواست خرید پرداخت می شودسندی است که فروشنده پس از انجام پرداخت نهایی به خریدار صادر می کند.
زمان صدورقبل از پرداختبعد از پرداخت
اهمیتبرای ثبت جزئیات کالای فروخته شده، اما پرداخت آن هنوز هم علیه آن انجام شده است.به عنوان شواهدی مبنی بر پرداخت مبلغی برای کالاهای خریداری شده انجام شده است.
جزییاتمقدار، قیمت واحد، شماره فاکتور، تخفیف، مالیات و کل بدهی.مقدار، قیمت واحد، شماره رسید، تخفیفريال مبلغ پرداخت شده و نحوه پرداخت

تعریف فاکتور

فاکتور تصدیقی است که از طرف فروشنده به خریدار کالا یا خدمات برای درخواست پرداخت کالای فروخته شده یا خدمات ارائه شده توسط وی صادر شده است. این یک سند حقوقی غیرقابل مذاکره است که خریدار و فروشنده کالاها را مشخص می کند. این شامل جزئیات مربوط به کمیت، قیمت، تخفیف، مالیات، کل مبلغ پرداختی، شماره فاکتور، تاریخ صدور فاکتور و امضای فروشنده است. این سند قبل از پرداخت کالاها به منظور نشان دادن مبلغ پرداخت شده در مقابل کالاها تحویل داده می شود.

تعریف رسید

رسید یک ابزار حقوقی تجاری است که برای بیان اینکه برخی کالاها یا خدمات با ارزش دریافت شده اند و مورد استفاده قرار می گیرد. این توسط فروشنده به خریدار صادر می شود تا به عنوان اثبات مبلغ پرداخت عمل کند. رسید پس از پرداخت مطالبات صادر می شود. این سند حاوی جزئیات خریدار و کالاهایی نظیر کمیت، قیمت، مالیات، تخفیف، نحوه و تاریخ پرداخت، کل مبلغ پرداخت شده، شماره رسید و امضای فروشنده یا نماینده مجاز وی است.

تفاوتهای کلیدی بین فاکتور و رسید

  1. فاکتور درخواست پرداخت است و رسید تأیید پرداخت است.
  2. تفاوت قابل توجه بین این دو در این است که فاکتور قبل از پرداخت صادر می شود در حالی که رسید پس از پرداخت صادر می شود.
  3. فاکتور برای ردیابی فروش کالاها یا خدمات استفاده می شود. در مقابل، رسید به عنوان اسناد برای خریدار عمل می کند مبنی بر اینکه مبلغ کالا پرداخت شده است.
  4. فاکتور مبلغ کل بدهی را نشان می دهد در حالی که رسید دریافت کل مبلغ پرداخت شده به همراه نحوه پرداخت را نشان می دهد.

شباهت ها

  • هر دو اسناد تجاری هستند.
  • هر دو بخشی از چرخه خرید هستند.
  • هر دو حاوی جزئیات در مورد خریدار و فروشنده هستند.
  • هر دو ابزار قانونی قابل مذاکره هستند.

نتیجه

فاکتور فروش رسمی هر دو بخش بارز چرخه خرید هستند. این فاکتور به فروشنده کمک می کند تا سابقه فروش را حفظ کند و مشخص کند مقدار کالا دریافت شده است یا خیر. خریدار همچنین می تواند جزئیات کالاها یا خدمات ذکر شده در فاکتور را دریافت کرده و آن را ردیابی و مطابقت دهد. این رسید می تواند به مشتریان در پیگیری پرداخت مطالبات کمک کند و فروشندگان نیز می توانند مبلغی را که در آن فاکتورها دریافت شده و کدام یک از آنها هنوز برجسته هستند، شناسایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *