معرفی کاغذ کاربن لس و نحوه عملکرد آن
اکتبر 6, 2018
چاپ دیجیتال مدرن
چاپ دیجیتال مدرن چیست ؟
نوامبر 13, 2018

چاپ ریسوگراف ، ریسوگراف دستگاهی است که می تواند سفارشات چاپی را در تعداد بالا و در زمانی کمتر از زمان چاپ افست با قیمتی مناسب تر به چاپ برساند. تنها مشکل چاپ ریسو گراف کیفیت پایین آن نسبت به چاپ افست می باشد . استفاده از چاپ ریسوگراف زمانی که با کمبود بودجه و زمان مواجه هستیم بهترین گزینه چاپ محسوب می شود .

سفارشات چاپ ریسوگراف معمولا تک رنگ بوده ولی در مواردی می توان از دو رنگ برای چاپ استفاده کرد .موارد استفاده از چاپ ریسو گراف شامل انواع تراکت های تبلیغاتی ، کتاب های تک رنگ ،انواع پاکت ، چاپ سربرگ ، چاپ فاکتور رسمی و سرنسخه اشاره کرد .

دستگاه چاپ ریسوگراف

چاپ ریسوگراف سیستمی با سرعت چاپ بالا و مشابه دستگاه های چاپ دیجیتال می باشد .دستگاه چاپ ریسو گراف از فن آوری انتقال دقیق تصاویر ، اسکن کردن و سرعت چاپ بالا استفاده می کند . سرعت چاپ در این دستگاه می تواند به 130 برگ در دقیقه برسد اما از نظر کیفیت چاپ متوسط رو به بالاست. برتری چاپ ریسوگراف نسبت به سایر چاپ ها درسرعت بالای چاپ و هم چنین ارزان بودن آن به نسبت سایر چاپ ها می باشد . از چاپ ریسو گراف در تیراژهای بالا به جای استفاده از چاپ افست و چاپ نمونه فاکنور رسمی که زمان بیش تری را می برد استفاده می شود .

مزایا و معایب استفاده از چاپ ریسوگراف

سرعت بالا و قیمت پایین چاپ ریسو گراف یکی از مهم ترین مزیت های این چاپ نسبت به چاپ افست و دیجیتال می باشد . یکی از محدودیت های چاپ ریسو گراف رنگی نبودن آن می باشد که اغلب به صورت تک رنگ یا سیاه و سفید چاپ صورت می گیرد .به طور کلی از مزایای چاپ ریسوگراف می توان به سرعت بالا و قیمت مناسب چاپ و امکان چاپ دراندازه های مختلف اشاره کرد .

چاپ ریسوگراف

دستگاه های چاپ ریسو گراف ازطریق انتقال دقیق عکس ، چاپ با سرعت بالا ، اسکن کردن برای چاپ سربرگ و فاکتور و پاکت نامه استفاده می کنند . چاپ ریسوگراف نسبت به سایر چاپ ها ارزان بوده و می توان به صورت کاربن لس چاپ و تکثیر کرد . یکی دیگر از محدودیت های چاپ ریسوگراف عدم چاپ بر روی کاغذهای روغنی و گلاسه می باشد ، درصورتی که کاغذ جذب نداشته باشد ، مرکب ریسوگراف خشک نخواهد شد .

نحوه کار با دستگاه ریسوگراف

دستگاه های ریسوگراف در گذشته بیش تر برای ارگان های دولتی و مدارس استفاده می شد و نتیجه کار چاپی با کیفیت پایین بود . دستگاه های چاپ ریسو گراف قدیمی توانایی چاپ عکس را نداشتند اما با گذشت زمان به دلیل  پیشرفت های تکنولوژی و به روز شدن دستگاه های چاپ ، دستگاه های ریسوگراف مدرن تر با امکانات بهتر و با کیفیت تر به بازار ارائه شد .

چاپ ریسوگراف

دستگاه های جدید چاپ ریسو گراف قابلیت اسکن کردن عکس و نوشته ها را دارند و از طریق سیستم حرارتی می توانند طرح ها و نوشته ها را بر روی مستر ایجاد کنند و به صورت اتوماتیک بر روی درام حک کنند . البته بعضی از دستگاه های چاپ ریسوگراف قابلیت متصل شدن به کامپیوتر را داشته و به صورت مستقیم مست را به فایل دریافتی از کامپیوتر متصل می کند .

نکاتی در مورد دستگاه چاپ ریسوگراف که باید بدانید

دستگاه های چاپ ریسو گراف به دلیل یکبار استفاده از مستر زمانی که تعداد تیراژ چاپ پایین باشد ( 200 برگ ) قابل استفاده می باشند چون مستر بعد از چاپ کنار گذاشته می شود و برای کارجدید، یک مستر جدید ساخته می شود .

رنگ مرکب استفاده شده در دستگاه های چاپ ریسوگراف می تواند سبز ، مشکی ، قهوه ای ، قرمز و طلایی باشد. برای چاپ رنگ های مختلف ابتدا یکبار درام اول با رنگ مورد نظر چاپ شود و سپس درام تعویض شود و رنگ بعدی چاپ شود .

در دستگاه های چاپ ریسو گراف هر درام با یک رنگ پر می شود و اغلب دستگاه های ریسوگراف یک درام به رنگ مشکی دارند تا دستگاه بتواند چاپ سیاد و سفید را به خوبی انجام دهد . چنان چه  از سایر رنگ ها برای چاپ می خواهید استفاده کنید بایستی برای هر رنگ درام مجزا تهیه کنید که در این صورت قیمت چاپ بالا خواهد رفت .

سرعت چاپ در دستگاه های چاپ ریسوگراف نسبت به دستگاه های فتوکپی بیش تر می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *