آشنایی با چاپ فلکسوگرافی
دسامبر 8, 2018
انواع زینک و پلیت چاپ چیست ؟
ژانویه 6, 2019

مدل رنگی CMYK یکی از انواع ترکیب رنگ می باشد که اغلب در چاپ افست از آن استفاده می شود.این مدل را به نام مدل چهار رنگ نیز می شناسند .از مدل رنگی CMYK برای مواردی استفاده می شود که از خود نور ندارد و رنگ های بدون نور را به درستی نشان می دهند . از این سیستم برای چاپ استفاده می شود زیرا کاغذ از خود نور ندارد . مدل رنگی CMYK مخفف حروف اول رنگ های تشکیل دهنده آن می باشد که شامل آبی فیروزه ای ، سرخابی ، زرد ، سیاه است .

تفاوت مدل رنگی CMYK با مدل RGB

در صنعت چاپ و طراحی ارنگ های مختلف را از مخلوط کردن چهار رنگ اصلی آبی ، قرمز ، زرد ، مشکی ساخته می شود و به صورت فیزیکی رنگ ها مخلوط و ساخته می شود . در مدل رنگی CMYK تنوع و تعداد رنگ های ساخته شده محدود می باشد . از مدل رنگی RGB که شامل سه رنگ اصلی قرمز ، سبز ، آبی است بیش تر در نمایشگرهای صنعتی و خانگی LCD یا CRT،LED  استفاده می شود .

 مدل رنگی CMYK

مدل رنگی تولید شده توسط اکثر کاربران به صورت مدل رنگی RGB بوده و در مقابل فایل هایی که برای چاپ ارسال می شود باید به صورت مدل رنگی CMYK باشد .نرم افزارهای نقاشی و طراحی قابلیت این را دارند که از هر دو مدل استفاده کنند اما به طور کلی برای صفحه نمایش یارانه از مدل رنگی RGB و برای چاپ تصاویر از مدل رنگی CMYK استفاده می شود.

نکته قابل توجه در مورد مدل های رنگی RGB و CMYK این است که چنان چه رنگی های مدل رنگی RGB را به طور خالص با غلظلت بالا باهم مخلوط کنید رنگ سفید حاصل می شود و در مقابل در صورتی که رنگ های اصلی مدل رنگی CMYK را به جز رنگ سیاه باهم با غلظت مشخص مخلوط کنید رنگ سیاه مدل رنگی حاصل می شود .درمدل CMYK رنگ ها بر روی زمینه سفید قرار می گیرند و همین رنگ ها از انعکاس نور پس زمینه جلوگیری می کنند .به مدل رنگی CMYK مدل کاهشی نیز می گویند زیرا جوهر یا رنگ های استفاده شده میزان انعکاس روشنایی پس زمینه را کاهش می دهند و مدلی است که برعکس مدل های افزودنی عمل می کند .

در حقیقت رنگ سفید همان رنگ طبیعی کاغذ یا پس زمینه مورد نظر است و رنگ سیاه از مخلوط رنگ های موجود با غلظت مناسب به وجود می آید . در مدل رنگی CMYK برای صرفه جویی در مصرف رنگ ، درست کردن رنگ سیاه مناسب ، مستقیما از جوهر سیاه برای درست کردن آن استفاده می کنند .

برای ترکیب رنگ دراین مدل رنگی از روشی به نام ترام گذاری استفاده می کنند .ترام گذاری به این صورت است که برای چاپ و تشکیل تصویر ابتدا نقاط رنگ های CMYK را با اندازه های مختلف و در زوایای متفاوت با هم ترکیب می کنند و در نهایت رنگ های مختلف تصویر مورد نظر را به وجود می آورند .

در این مدل رنگ سفید وجود ندارد و در حقیقت رنگ سفید همان رنگ کاغذ است و قسمت هایی که رنگی نداشته باشد ، سفید دیده می شود اما چنان چه رنگ کاغذ شما سفید باشد .

نکاتی در مدل رنگی CMYK

 مدل رنگی CMYK

در این مدل رنگ سفیدی دیده نمی شود مگر اینکه رنگ کاغذ سفید باشد و آن رنگ سفید شما محسوب می شود . در جایی که هیچ رنگی دیده نشود ، رنگ سفید مشاهده خواهد شد . نمایشگرها ترکیب رنگ مدل رنگی RGB دارند و با توجه به تعداد رنگ های مدل رنگی CMYK اینگونه به نظر می رسد که تعداد رنگ بیش تری باید نمایش داده شود اما به این صورت نیست ، اکثر رنگ هایی که ر مدل رنگی RGB در نمایشگرها نمایش داده می شود در مدل رنگی CMYK وجود نداشته و دلیل آن تکراری بودن رنگ ها در مدل رنگی CMYK میباشد .

برای تبدیل تصاویر از قالب RGB به مدل رنگی CMYK فرآیند کار بسیار ساده بوده و اغلب برای چاپ دیجیتال باید این کار را انجام دهیم . تصویر مورد نظر را که به صورت قالب RGB در نرم افزار فتوشاپ باز کرده و از طریق آیکونی که در نوار بالا وجود دارد قالب تصویر را به راحتی به مدل رنگی CMYK تبدیل کنید .

برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه انواع چاپ افست یا چاپ لیتوگرافی و دانلود فاکتورهای خام ، چاپ فاکتور رسمی و پیش فاکتورهای خرید و فروش می توانید به وبسایت ما مراجعه نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *